O Bluszczyku wiele już powiedziano. Wiadomo że sprzyja lubiącym kiełbaskę z ogniska i tłustsze jedzonko, wspomagając przemianę materii, odtruwanie i oczyszczanie wątroby. a dr Różańskim:
Fenolokwasy, flawonoidy i garbniki mają właściwości tworzenia związków chelatowych z niektórymi metalami, a związki terpenowe z niektórymi węglowodorami. Przetwory z bluszczyka zalecano nie tylko w leczeniu zatruć, ale również w celu ochronienia wątroby przed uszkodzeniem toksycznym, pobudzenia wydzielania żółci, w celu wyregulowania perystaltyki przewodu pokarmowego oraz procesów trawienia i wchłaniania składników pokarmowych.

Działa też moczopędnie i rozkurczowo. Przyda się przy wszelakich nieżytach górnych dróg oddechowych (kaszel, zapalenie oskrzeli, krtani) a także takich związanych z alergiami i astmą – ułatwia wtedy oddychanie, rozszerzając oskrzela. Mnóstwo informacji w tym temacie można znaleźć na stronie dr Różańskiego, Gosi Kaczmarczyk – Ziołowej wyspy, Inez Herbiness. Ja chciałam skupić się na zastosowaniu Bluszczyka w kosmetyce.
Jaki skład fitochemiczny ma bluszczyk kurdybanek? Zawiera:
- Zawiera olejek eteryczny (bogaty w kamfen, pinokamfen, pinen, mircen, menton, pulegon)
- triterpeny i seskwiterpeny
- garbniki (6-7%)
- flawonoidy (kwercetyna, luteolina, apigenina),
- kwasy fenolowe
- gorycze
- glikozydy saponinowe

Jakie wobec tego ma działanie?
- ściągające
- przeciwzapalne
- wspomagające gojenie
- łagodzące w przypadku egzem i łojotoku
- cofające zmiany ropne w przypadku trądziku
- poprawiające ukrwienie skóry
- hamujące rozwój drożdżaków i bakterii
Co możemy zrobić z bluszczyka?
- napar ( 1 łyżka na szklankę wrzątku) – do przemywania skóry z problemami
- ocet – do płukania włosów którym brakuje blasku i mają skłonność do łupieżu i łojotoku, lub jako tonik do cery problematycznej albo do sałatek!
- nalewkę ( w proporcji 1:5) na alkoholu 60-70% – jako wcierka do włosów z łupieżem i osłabionych
W bluszczyku kurdybanku świetna jest jego wszechstronność! Można by rzec, że to roślinka idealna, nie dość że wzmacnia i wspomaga pracę ważnych organów – jak wątroba i żołądek, to wpływa korzystnie na nasza urodę. Silne, piękne włosy bez łupieżu, odżywiona i gładka cera 🙂 za sprawą daru naszych łąk.