Aromatyczne mydło jałowcowe. Przepis i opowieść o szyszkojagodach.

Jest takie cudowne miejsce na mapie Polski. Raj dla wielbicieli olejków eterycznych i rzemiosła jakim jest destylacja. Autentyczność i pasja jaka bije od Moniki i Pawła Piaseckich jest kolejnym argumentem, by jechać do Nich warsztaty. Pokażę wam co jako mydlarka i zielarka z nich wyniosłam. 

 

Mielenie szyszkojagód jałowca przed destylacją

 

Destylowaliśmy szyszki chmielu, ziele krwawnika, ziele nawłoci, koper, lawendę, kłącze tataraku i szyszkojagody jałowca. Ten ostatni urzeka mnie niezmiernie. Wyszedł aromatyczny, żywiczny hydrolat, a także sporo olejku eterycznego. Zanim jagody jałowca zaczęto używać jako przyprawy, przypisywano im magiczną moc i ceniono jako lekarstwo. Starożytne ludy otaczały krzak jałowca specjalnym kultem. Używany był dawniej jako jeden ze składników kadzidła w oraz stosowany jest do dzisiaj w  świątyniach wielu wyznań.

Olejek jałowcowy jest składnikiem m. in.  maści  rozgrzewających miejscowo, i sama używałam go wykorzystywane do żeli przeciwreumatycznych. Z racji obfitości w wiele substancji aromatycznych, często stosuje się go do przyprawiania lub marynowania mięsa – głównie dziczyzny, oraz sosów (po utłuczeniu w moździerzu są bardziej wyraziste w smaku).

W Polsce występują 3 gatunki jałowca; powszechny w lasach i wrzosowiskach jałowiec pospolity, popularny w górach (głównie w Tatrach i na Babiej Górze) jałowiec halny, oraz bardzo rzadki, występujący tylko w Pieninach i objęty ochroną jałowiec sabiński.

 

 

Mydło z szyszkojagodami jałowca jako peelingiem.

Jakie właściwości ma jałowiec?

 

Tradycyjnie roślina jest potencjalnie stosowana jako środek:

  • przeciwbiegunkowy,
  • przeciwzapalny,
  • ściągający
  • i antyseptyczny
  • oraz w leczeniu różnych schorzeń jamy brzusznej.

Główne składniki chemiczne występujące w J. communis L. to α-pinen, β-pinen, apigenina, sabinen, β-sitosterol, kampesterol, limonen, cupressuflawon i wiele innych.

 

Olejek eteryczny z jagód jałowca składa się głównie z węglowodorów monoterpenowych, takich jak β-pinen, α-pinen, sabinen, mircen  i limonen. Ma działanie przeciwgrzybiczne, antybakteryjne.  Szyszkojagody zaś zawierają  flawonoidy,  kwas glukuronowy, żywice (do 10%), kwas L-askorbinowy (witamina C), kwasy tłuszczowe (laurowy, palmowy, olejowy, linolenowy), fitosterole (kampesterol, beta-sitosterol), kwas taninowy i galusowy, kwasy diterpenowe.

 

Destylacja hydrolatu z szyszkojagód jałowca.

 

Hydrolat jałowcowy i olejek eteryczny z jagód jałowca mają udowodnione działanie antyoksydacyjne. Takie właściwości przeciwutleniające sprawiają, że znajdują zastosowanie m.in. w kosmetyce. Będzie doskonały w rozcieńczonej formie np. z octem domowym jako tonik lub jako składnik kremu.  

Jakie właściwości  ma jałowiec w mydle?

 

W mydle żywice i woski  nie zostają zmydlone. Wpływają na twardość kostki, zmniejszają pienistość i przyczyniają się do okluzji, a także przyspieszają saponifikację.  Garbniki i kwasy organiczne wpływają na konserwację ziołowej kostki mydlanej. Cukry wpływają na większą ilość piany, a olejek eteryczny daje  piękny żywiczny zapach. 

 

Sodowe mydło na hydrolacie, olejku eterycznym i z dodatkiem szyszkojagód jałowca.

 

Ja użyłam hydrolatu jako wody na ług, a podestylacyjnych szyszkojagód jałowca jako peelingu. Miałam też trochę igliwia jałowcowego w rozdrobnionego i zalanego olejem słonecznikowym – efekt eksperymentów. – jego też postanowiłam dodać do mydła. 

 

Recepturę zamieszczam w zdjęciu poniżej.  Mała uwaga: szyszkojagody przed wrzuceniem do tzw. budyniu rozdrobiłam w  blenderze. 

 

Receptura na moje mydło jałowcowe

 

 

Może macie swój pomysł na jałowcowa wersję mydła?  Ktoś robił potasowe? Pochwalcie się jak używacie jałowca w kosmetyce. 

 

 

Literatura

https://www.hindawi.com/journals/isrn/2014/634723/

https://destylarnia-olejkow.mozello.pl/warsztaty/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4665443/

https://rozanski.li/482/juniperus-communis-l-jalowiec-pospolity/

Udostępnij w social media

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Kategorie

O autorze

Katarzyna Kochnowicz

Katarzyna Kochnowicz

Zapraszam Cię w moje strony na opowieści o roślinach, spacer botaniczny i wspólne warsztaty. Napijemy się niepowtarzalnej lokalnej herbaty pachnącej łąką i lasem.

Facebook

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisy na blogu

Mydła
Katarzyna Kochnowicz

Mydło z mlekiem mamy.

  Mleko mamy jako kosmetyk służy dziecku od pierwszych dni życia. Parę kropel dodane do kąpieli koi delikatną skórę, natłuszcza ją. Goi brodawki. Jeśli ktoś

Czytaj artykuł »