O drzewach zimą

“Dla drzew, które żyją pośród śniegów, zima jest podróżą. Rośliny nie podróżują w przestrzeni tak jak my: z zasady nie przemieszczają się z miejsca na miejsce. Zamiast tego podróżują w czasie, przetrzymując jedno wydarzenie za drugim, i w tym sensie zima jest dla nich szczególnie długą wycieczką. Drzewa biorą sobie do serca tradycyjną poradę dla planujących długa podróż po wiejskich okolicach: pakuj się z głową.

(…) Być może nie zdziwi Was, że sekretem przetrwania jest niezamarznięcie na śmierć. Organizmy żywe składają się głównie z wody, a drzewa nie są tu wyjątkiem. (…) Aby przygotować się do długiej zimowej podróży, drzewa przechodzą proces zwany “utwardzanie”. Najpierw drastycznie zwiększa się przepuszczalność ścian komórkowych, pozwalając wodzie w czystej postaci na ich opuszczenie, podczas gdy stężone cukry, białka i kwasy zostają w środku. Te substancje działają jak silne środki zapobiegające zamarzaniu. Przestrzenie międzykomórkowe są teraz wypełnione wydestylowaną z komórek super czystą wodą – jest ona w tak czystej postaci, że nie znajdzie się w niej żaden zabłąkany atom. Lód to trójwymiarowy kryształek molekuł, a w procesie zamrażania niezbędna jest obecność punktu nukleacji, czegoś na czym można by nadbudować nowy wzór. Woda w takiej postaci może zostać zamrożona nawet do -40 stopni, a i tak pozostanie wolna od jakichkolwiek kryształków lodu.

Te drzewa po prostu stoją i wędrują wraz z planetą na drugą stronę słońca, gdzie biegun wreszcie nachylił ku źródłu ciepła, a drzewo zacznie doświadczać lata.”

Wiecie, że liczne doświadczenia naukowe wykazały, że drzewa nie reagują na zmienną temperaturę, bo przecież zimy bywają różne – raz ciepłe, raz zimne. Sygnałem dla nich są coraz krótsze dni! Odczuwane są jako coraz mniejsze dawki światła.

Jeśli zrobić by eksperyment i oszukać drzewo za pomocą sztucznego światła, proces utwardzania przed zimowego można by uruchomić nawet w lipcu. Te rośliny dobrze wiedzą, że nawet jeśli zimy bywają kapryśne, a warunki pogodowe mocno zmienne, ważne jest by umieć rozpoznać jedną rzecz, na której zawsze można polegać

cyt. H. Jahren “Lab girl” 

— w: 

Więciórka

.

Udostępnij w social media

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Kategorie

O autorze

Katarzyna Kochnowicz

Katarzyna Kochnowicz

Zapraszam Cię w moje strony na opowieści o roślinach, spacer botaniczny i wspólne warsztaty. Napijemy się niepowtarzalnej lokalnej herbaty pachnącej łąką i lasem.

Facebook

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisy na blogu

Mydła
Katarzyna Kochnowicz

Mydło z mlekiem mamy.

  Mleko mamy jako kosmetyk służy dziecku od pierwszych dni życia. Parę kropel dodane do kąpieli koi delikatną skórę, natłuszcza ją. Goi brodawki. Jeśli ktoś

Czytaj artykuł »