Chciałabym Wam przybliżyć olej z czarnej porzeczki i jego właściwości.
Już w XII wieku ks. Kluk zachwalał czarne porzeczki – “iagodki.. czarne na długim prętku porządkiem wiszące, które lubo kwaśne przecież i surowe dobre, a ieszcze lepsze smażone i robi się z nich wino tym sposobem, iak z winnych jagod, niewiele pospolitem ustępujące”
Z dawien dawna wiedziano, że czarna porzeczka jest pożyteczną rośliną. Jej staropolska nazwa to Smrodziny. W monografii z 1883 r. pt. “Rośliny użyteczne u ludu litewskiego z okolic Słonima Wołkowsyak i Prużanny, etnograf Michał Fedorowski zawarł obserwację: “W bardzo wielu wsiach, tuż przy chatach, dają się widzieć małe sadki, w których oprócz grusz i jabłoni (…) są także agrest, berberys i smrodziny”. Nie miała ona jednak zbytniej popularności, dopiero odkrycie na początku XX w. znacznych ilości witaminy C przysporzyło porzeczce popularności na większa skalę.
W medycynie ludowej
W medycynie ludowej napar z liści czarnej porzeczki stosowano w przypadku anginy, stanów zapalnych jamy ustnej, krwawienia z dziąseł, wrzodów żołądka i dwunastnicy. Nasiona czarnej porzeczki zawierają znaczne ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych. Obecny w nasionach GLA (kwas gamma linolenowy) odgrywa ważną rolę w zapobieganiu alergii i chorób przebiegających ze stanami zapalnymi. Zawiera także dużo związków przeciwutleniających (flawonole, antocyjany, fenolokwasy). Podobne właściwości antyoksydacyjne zaobserwowano w przypadku wytłoków z nasion aronii. Soki z aronii i czarnej porzeczki naprawdę bardzo skutecznie pomagają wymiatać wolne rodniki.
Potencjał antyoksydacyjny porzeczki
Potencjał antyoksydacyjny porzeczki jest związany przede wszystkim z obecnościa antocyjanów, którym sok zawdzięcza swoja barwę. Są one skuteczne nie tylko kosmetycznie, ale także w prewencji chorób układu krążenia gdyż rozszerzają naczynia wieńcowe i poprawiają przepływ krwi.
Witamina C, o której wcześniej wspomniałam odgrywa istotna rolę w oddychaniu komórkowym i wspiera wytwarzanie kolagenu, wspomaga gojenie ran.
Olej z czarnej porzeczki ma wiele zastosowań
Olej z czarnej porzeczki ma wiele zastosowań m. in.:
- właściwości przeciwnowotworowe,
- korzystnie wpływa na gospodarkę lipidową i układ krążenia, na glikemię, na stres, na proces widzenia
Charakteryzuje się on ponadto dużą zawartością witaminy E oraz steroli. Z racji dużej ilości GLA ma zastosowanie w przypadku cer ze skłonnościami do:
- alergii,
- trądzikowych,
- łuszczycowych,
- z atopowym zapalenie skóry.
O tym będzie osobna notka 😃
W poniższych kremach zastosowałam różne składy z myślą o dwóch typach cery. Jeden lżejszy z olejem ze słodkich migdałów, który macerował kwiat nagietka, olej z nasion truskawek, jojoba i abisyński. W drugim olej z opuncji, czarnej porzeczki, meadowfoam, makowy, arganowy, skwalan. Wszystko z wywarami z ziół takich jak uczep trójlistkowy, przewrotnik pospolity oraz żel z siemienia.
Ciekawych większej dawki wiedzy zapraszam do badania autorstwa J. Jessa i K.K. Hozyasz pt. “Czarna porzeczka i olej z jej nasion – fitoterapeutyczne panaceum?, Pobl Hig Epidemiol 2016, 97(1): 14-23