Uczepowe dary dla mydła i kosmetyków.

 

Uczep trójlistkowy trafił do mnie poprzez ręce koleżanki 2 lata temu. Nie spotkałam go w swoich okolicach. Teraz na obrzeżach działki uczepowe krzaczyska cieszą oko. Zostałam nim obdarowana myśląc, że to delikatne pielęgnujące ziółko w sam raz do kąpieli dla dziecięcej wanienki, jednak gdy przyjrzałam się temu co skrywa w sobie widzę w tej roślinie duży potencjał. 

 

„Ogólna nazwa Bidens (dosłownie „dwa zęby”) wyewoluowała z łacińskiego bis, double i dens, ząb ze względu na charakterystyczny wygląd właśnie ząbków. Weźcie kwiatuszek uczepu i przyjrzyjcie się mu.  W zależności od gatunku, niełupki przybierają różne kształty – płaskie, czworokątne lub prawie okrągłe, trójkątne, podłużne lub liniowe – i mają od dwóch do sześciu liniowych i zwężających się daszków lub zębów, z zadziorami w górę lub w dół lub szczeciniastymi, dzięki czemu są wysoce przystosowany do przylegania do mijanych przedmiotów.”

Stąd też jego polska nazwa: uczep.

Kwiat uczepu, karotenoidy ubrudziły palce.
Kwiat uczepu, karotenoidy ubrudziły palce.

 

Co dobrego uczep ma w sobie? Zawiera m. in. : 

 

  •  flawonoidy
  •  ksantofile (to żółte barwniki z grupy karotenoidów)
  • olejek  eteryczny
  • sterole
  • chalkony (flawonoidy) 
  • kofeinę i garbniki 
  •  kwas chlorogenowy, luteolinę (cynarozyd) i luteolinę ( flawony)

 

Czyli mamy na pokładzie przeciwzapalne, przeciwstarzeniowe, pielęgnujące, lekko ściągające cudo. Bardzo zaciekawił mnie skład chemiczny olejku eterycznego uzyskanego z korzeni Bidens tripartita L. W sumie zidentyfikowano aż 106 związków!  Głównymi składnikami olejku były: 

– α-pinen (15,0%), 

– β-bisabolen (9,3%),

 – p-cymen (6,0%), 

– heksanal (5,7%), 

– linalol (4,6%),

–  p-cymen-9-ol (3,4%),

 – β-elemen (2,6%), 

– 2-pentylofuran (2,2%) i

–  silphiperfol-6-en (2,1%). 

Olejek wykazywał silne działanie przeciwgrzybicze, a także przeciwbakteryjne. 

 

 

Uczep trójlistkowy kwitnący.
Kwitnący uczep trójlistkowy

 

Jakie jest zastosowanie uczepu w ziołolecznictwie?

 

Przeprowadzono wiele badań farmakologicznych dotyczących uczepu trójlistkowego.  W literaturze opisano jego działanie jako przeciwnowotworowe, przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe, przeciwutleniające, antytrombinowe (przeciwzakrzepowe), przeciwwrzodowe, hepatoprotekcyjne i hipotensyjne.

Napar z nadziemnych części uczepu jest  stosowany w Rosji jako medycyna tradycyjna w leczeniu nieżytu nosa, ostrych infekcji dróg oddechowych oraz jako środek przeciwzapalny w zapaleniu okrężnicy, dnie moczanowej i krzywicy dziecięcej . Jest również stosowany jako środek napotny i moczopędny w kamicy nerkowej, jako środek antyseptyczny oraz jako kąpiel dla dzieci w leczeniu objawów alergii . Odwary z gatunku Bidens ( w literaturze głównie trafiałam na artykuły o gatunku Pilos w tym temacie) są stosowane w leczeniu cukrzycy w różnych regionach świata. Dodatkowo młode liście gatunku Uczepu dodaje się do sałatek i zup oraz placków. Do parzenia herbaty używa się końcówek młodych pędów. Od wieków stosuje się to ziele bez zauważalnych skutków ubocznych. 

 

Wyciąg olejowy z uczepu trójlistkowego
Nastaw wyciągu olejowego. W oleju pływają listki, kwiaty i niełupki ( te malutki ząbki uczepowe)

 

Uczep w kremie?

 

Znany jest jako ziele niosące pomoc przy alergiach, atopiach, egzemach. W formie odwaru, naparu, wyciągu olejowego.

Ma lekkie działanie ściągające, antybakteryjne, przeciwgrzybicze, antyoksydacyjne.  Można go suszyć, by w zimie np. robić napary z  kwiatów czy  ziela i dodawać do kąpieli pielęgnacyjnej. Napar z dodatkiem octu uczepowego będzie doskonałym tonikiem. 

 

Tygodniowe nastawy z ziela i kwiatu uczepu trójlistkowego.

Uczep w mydle?


A i owszem. Z racji bogatego składu, warto macerować ziele zarówno w wodzie jak i oleju. Nasyciłam kostkę jak tylko się dało. Zrobiłam wyciąg olejowy w medium oleju ryżowego, napar z ziela i kwiatów uczepu. Obfitość z jaką uczep obrodził w tym roku pozwolił mi na eksperyment i  wrzucenie rośliny do wyciskarki wolnoobrotowej. Tak też uzyskałam uzyskałam sok, który wespół z octem uczepowym stanowił bazę ługu. 

 

Uczep w mydle

Pamiętajcie by zrobić wyciąg olejowy rozdrobnić surowiec, spsikać go alkoholem dla lepszej ekstrakcji i zostawić na 15 minut. Potem mamy dwa wyjścia:  

W metodzie na ciepło podgrzewa się zioła zalane olejem w kąpieli wodnej przez 3 godziny, cedzi i w ten sposób uzyskuje gotowy wyciąg olejowy.

W metodzie na zimno stawia się zakręcony słoik w ciepłym miejscu np. na parapecie (zawijam ręcznikiem lub serwetką by chronić przed światłem), codziennie nim potrząsa i po upływie 2 tygodni cedzi przez gazę. 

Owocnych uczepowych eksperymentów życzę 🙂 Dla chętnych eksperymentów mydlanych receptura mydlana:

 

Receptura mydła z kalkulatora mydlanego.

 

Literatura:

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0378874114002827?fbclid=IwAR3h6SjvmXRzBMcS-XtTlq0P5Q1T1D4rRHl22P2p1FgMEH7VubQbEfVfmeE

https://wssa.net/wp-content/themes/WSSA/WorldOfWeeds/beggarticks.html?fbclid=IwAR0w7qfK-4Gee3hPqLU4-R6vu6cUvJyRwwxZUWSvbJ7Pz3yCC76izHcCzro

https://www.researchgate.net/publication/299532123_Chemistry_and_pharmacology_of_Bidens_pilosa_an_overview?fbclid=IwAR1IkzLU91HQ_U2JKgEBfYm5n6WiO0-82t_FS_NvYzEK4MpLqw7B8-kx4Qc

https://www.liebertpub.com/doi/pdf/10.1089/jmf.2010.0066?download=true

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5110660/?fbclid=IwAR0hPsXopDr31P3S_drOeVnR6d_657bifwkEYD3lVT3kePkkoxQU2QBPTqM

 

Udostępnij w social media

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Kategorie

O autorze

Katarzyna Kochnowicz

Katarzyna Kochnowicz

Zapraszam Cię w moje strony na opowieści o roślinach, spacer botaniczny i wspólne warsztaty. Napijemy się niepowtarzalnej lokalnej herbaty pachnącej łąką i lasem.

Facebook

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisy na blogu

Mydła
Katarzyna Kochnowicz

Mydło z mlekiem mamy.

  Mleko mamy jako kosmetyk służy dziecku od pierwszych dni życia. Parę kropel dodane do kąpieli koi delikatną skórę, natłuszcza ją. Goi brodawki. Jeśli ktoś

Czytaj artykuł »