Żywica w mydle

Do tej pory robiłam mydła z żywicą świerkową. Zanim takie mydło się zrobi, trzeba troszkę czasu. Jest to cały rytuał : najpierw zbieram żywicę delikatnie z sosny, świerku, modrzewia. Robię to zazwyczaj zimą lub pod koniec zimy. Część  tego skarbu ląduje w alkoholu z myślą o nalewce i maści, a część wrzucam do rozgrzanego tłuszczu. : smalcu gęsiego lub oleju kokosowego. W nim rozpuszczam żywicę i filtruję wszystko, aby pozbyć się pozostałości kory czy igieł.

Czym są żywice w kontekście mydlanym?

Żywice należą do frakcji niezmydlalnej. Są substancją, która nie wchodzą w reakcję z wodorotlenkiem – przez to nie zachodzi w niej żadna zmiana (tak samo jest z olejkami eterycznymi).
W przypadku mydeł są to wszystkie woski i żywice np. wspomniana świerkowa. Pełnią one w przypadku drzew funkcje ochronne – wosk zaś budulcowe – i tak też działają na skórę, pozostawiając na jej powierzchni okluzję. Żywice rozpuszczalne są w większości w rozpuszczalnikach tłuszczowych, alkoholu, a czasem jak w przypadku gumożywic jest to także niewielkim stopniu woda. Jeśli mowa o gumożywicach i tzw. balsamach (rozpuszczonej żywicy w olejku) ciekawym przykładem jest wydzielina gruczołów konopii indyjskiej czy paproci nerecznicy samczej. Chemiczny skład żywic jest mało poznany. Można jednak wymienić najpopularniej występujące w nich substancje takie jak: kwasy diterpenowe, związki o charakterze alkoholi lub fenoli, związki estrowe oraz inne substancje mniej aktywne. Warto dodać, że w składzie gumożywic poza samymi żywicami są także polisacharydy.

W jakiej formie dodać żywicę do mydła sodowego czy potasowego?

Najlepiej rozpuszczoną w oleju. . Trzeba wziąć pod uwagę, że takie mydło będzie “mocno grzać”. Może pęknąć na górze formy, może uciekać – takie dzikie i niesforne, bo i z lasu. Dodatkowo mydła z dużą zawartością wosku i żywic twardną bardzo szybko, w języku mydlarzy jest wdzięcznie nazywane “beton”.
Możemy dodać macerat olejowy żywicy do mydła potasowego lub chlupnąć nalewką aby przyspieszyć saponifikację.
Żywice bywają nieobliczalne. Czasem mydło żeluje w sekundzie po wlaniu do formy, czasem leni się i saponifikacja np. gdy tej żywicy dużo przeciąga się w czasie. Życzę pomyślnych eksperymentów mydlanych, a na pewno bardzo aromatycznych.

Udostępnij w social media

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Kategorie

O autorze

Katarzyna Kochnowicz

Katarzyna Kochnowicz

Zapraszam Cię w moje strony na opowieści o roślinach, spacer botaniczny i wspólne warsztaty. Napijemy się niepowtarzalnej lokalnej herbaty pachnącej łąką i lasem.

Facebook

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisy na blogu

Mydła
Katarzyna Kochnowicz

Mydło z mlekiem mamy.

  Mleko mamy jako kosmetyk służy dziecku od pierwszych dni życia. Parę kropel dodane do kąpieli koi delikatną skórę, natłuszcza ją. Goi brodawki. Jeśli ktoś

Czytaj artykuł »